Hoppa till sidans innehåll

Sprintcupen etapp 7: Etappresultat och totalställning

30 MAJ 2022 22:13
  • Skapad: 30 MAJ 2022 22:13

Här finns resultatet från 7:e etappen:
https://eventor.orientering.se/Events/ResultList?eventId=40195&groupBy=EventClass

Totalställning:

Dam:

Plac Namn Etapp1 Etapp2 Etapp3 Etapp4 Etapp5 Etapp6 Etapp7 Etapp8 Totalpoäng Cuppoäng
1 Frida Andersson 23 25 24 24 25 25 25   171 124
2 Alice Sjööarv 21 23 20 21 17 21 20   143 106
3 Fanny Hansson 22 23 25 22 24   24   140 118
4 Eline Ericsson   20 22 23 23 20 23   131 111
5 Johanna Henriksson 20 21 17 20 21 24     123 106
6 Åsa Söderblom 15 13 21 17 19   19   104 91
7 Helena Hagström 19   19 19   19 21   97 97
8 Elin Fredin 24 24 23   22       93 93
9 Gunilla Carlsson 12 8   13 16 18 15   82 74
10 Malin Ljunggren   19   16 20   22   77 77
11 Mira Wallin 14 14 15 18 12       73 73
12 Margareta Johansson 9 10 10 8   15 17   69 61
13 Ing-Marie Samuelsson 10 6 16 12 14 10     68 62
14 Agnes Paulsson   18 13 15     18   64 64
15 Katarina Andersson 6 1 12 7 10 13 14   63 56
16 Sara Söderblom 11 5 14 11     16   57 57
17 Catarina Bengtsson   16 18   18       52 52
18 Sabina Mårtensson 5 4 9   11 17 5   51 47
19 Hilda Ericsson 13 9   14 15       51 51
20 Louise Borg 25     25         50 50
21 Sandra Wallin 7 7 7 9 6 7     43 37
22 Moa Henningsson 17 17             34 34
23 Katharina Myrén         9 12 13   34 34
24 Ingela Nelsén 4 2 11 10 7       34 34
25 Malin Brorson 16 15             31 31
26 Anna Hagström 1 1   6   14 9   31 31
27 Annika Bechtel   1 8   13 8     30 30
28 Marianne Thorsson 1   2 2 5 11 8   29 28
29 Ingela Alvmyren           23     23 23
30 Charlotte Agrell           22     22 22
31 Jeanette Persson   1 6 5     10   22 22
32 Karin Rundqvist         8   11   19 19
33 Linnea Bengtsson 18               18 18
34 Gunilla Martinsson 3 12 3           18 18
35 Matilda Rundqvist           16     16 16
36 Christina Henriksson 1 1 5 4 4       15 15
37 Linda Karlsson 8 3   3         14 14
38 Kristina Tellqvist 2 1 4 1     6   14 14
39 Ing-Mari Persson             12   12 12
40 Jennie Malmgren Ryberg   11             11 11
41 Ing-Marie Persson           9     9 9
42 Ingvor Johansson             7   7 7
43 Monica Wass 1 1             2 2
44 Sofie Söderblom   1             1 1
45 Linnea Kjellsson     1           1 1
46 Christina Malmqvist   1             1 1
47 Erika Bodin 1               1 1

Herr:

Plac Namn Etapp1 Etapp2 Etapp3 Etapp4 Etapp5 Etapp6 Etapp7 Etapp8 Totalpoäng Cuppoäng
1 Rasmus Blockgren 23 22 25 23 25 25 25   168 123
2 Mattias Karlsson 22 24 23 24   24 23   140 118
3 Magnus Wallin 19 12 14 21 18 23 19   126 100
4 Hans Jensen   19 22 18 22 20 24   125 107
5 Sven-Åke Bengtsson 19 18 19   19 21 20   116 98
6 Lennart Bengtsson   21 24 20 9 19 21   114 105
7 Samuel Dahlberg 13 16 17 13 16 17 22   114 88
8 Henning Gustavsson 15 11 16 19 12 18 18   109 86
9 Anders Sjööarv 21 20 18   21       80 80
10 Ola Söderblom 6 13 11 17 17   11   75 69
11 Henrik Bengtsson 24 25     24       73 73
12 P-A Jakobsson 14 14 12 14 4 11     69 65
13 Håkan Hansson     13 9 11 22 13   68 68
14 Martin Johansson   17 4 22 20       63 63
15 Erik Rexfelt 5   5 11 10 16 6   53 48
16 Martin Ericsson 7 1 10 12 6 9 8   53 46
17 Axel Bechtel 20 16 15           51 51
18 Johan Söderblom 9   9 15     16   49 49
19 Jonas Nilsson   23     23       46 46
20 Håkan Rundqvist   1 2   15 10 14   42 42
21 Benny Wallin 8   6 10 5 12     41 41
22 Peter Badenfelt   7 7 6 1 8 12   41 40
23 Kristian Eriksson 10     16 14       40 40
24 Claes Andersson   9     13   17   39 39
25 Fredrik Stamfjord 4 4 1 7 2 14 7   39 36
26 Ludvig Hedström   6 1   7 15 9   38 38
27 Leon Ryberg 17   20           37 37
28 Albin Stamfjord 2 3 1 8 1   15   30 29
29 Ronnie Andersson 11 8 8           27 27
30 Adam Sjööarv 25               25 25
31 Tim Johansson       25         25 25
32 Bjarne Ljungfalk 16       8       24 24
33 Mikael Martinsson   5 1     7 10   23 23
34 Fred Johansson     21           21 21
35 Sven-Erik Dahlberg   1 3   3 13     20 20
36 Kjell Bengtsson   1 1 5 1 2 5   15 14
37 Kjell-Ove Arvidsson 12               12 12
38 Björn Rexfelt       4 1 3 4   12 12
39 Anders Karlsson   10             10 10
40 Håkan Andersson 1 1 1 1 1 5     10 9
41 Anders Bengtsson 1   1   1 6     9 9
42 Melker Olausson 1 1 1 2 1 1 2   9 7
43 Peter Hagström 3 1       4     8 8
44 Kaj Johansson 1 1 1 3 1 1     8 7
45 Joakim Stensson 1 1         3   5 5
46 Mikael Oskarsson   1 1 1 1 1     5 5
47 Peter Kjellsson   1 1   1       3 3
48 David Dahlström   1 1   1       3 3
49 Johan Eliasson   2             2 2
50 Philip Bendiksen   1 1           2 2
51 Per Olofsson       1         1 1
52 Håkan Winnberg             1   1 1

Ungdom:

Plac Namn Etapp1 Etapp2 Etapp3 Etapp4 Etapp5 Etapp6 Etapp7 Etapp8 Totalpoäng Cuppoäng
1 Alfred Bernandersson 25 25 24 22 20 22 24   162 120
2 Ella Hertz-Jensen 23 21 23 25   24 25   141 120
3 Vilda Werme 23 22 18 18 22 14 18   135 103
4 Axel Stamfjord 21 13   24 24 21 22   125 112
5 Alva Johansson 17 17 20 23   23 21   121 104
6 Elsa Arvidsson 22   25   25 25 23   120 120
7 Amanda Sjööarv 15 10 17 15 21 15 20   113 88
8 Lovisa Hernman 24 20 22 16   18     100 100
9 Tilde Hertz-Jensen 19 15 21 19   19     93 93
10 Oskar Wallin   16 15 17 23 20     91 91
11 Melker Bernandersson 17 13 8 10 16 12 14   90 72
12 Erik Wallin 13 17     18 16 19   83 83
13 Alicia Hernman   23 16 20   17     76 76
14 Alinda Rundqvist   12 19   19   16   66 66
15 Ida Blockgren     13 11 14 11 13   62 62
16 Tor Werme 19 12 9   13       53 53
17 Stina Söderblom     14 12 15   12   53 53
18 Viktor Isaksson 25 25             50 50
19 Elin Wallin         17 13 17   47 47
20 Alfred Karlsson 22 24             46 46
21 Olivia Lindgren 24 22             46 46
22 Hillevi Åström-Jönsson 20 18             38 38
23 Vide Johansson 13   10       15   38 38
24 Philip Söderberg Sandberg 18 19             37 37
25 Emilia Lindgren 20 16             36 36
26 Benjamin Nilsson 14 19             33 33
27 Melker Dahlberg 16 15             31 31
28 Arvid Dahlberg 15 14             29 29
29 Loke Jageteg 16 11             27 27
30 Isac Sehlstedt   24             24 24
31 Oskar Andersson   23             23 23
32 Stina Bertilsson   11 12           23 23
33 Elsa Karlsson   21             21 21
34 Cenzie Nilsson Bernhardt       21         21 21
35 Lillie Lemke 21               21 21
36 Elvira Svensson 12 9             21 21
37 Ellie Bertilsson   10 11           21 21
38 Leo Carlafors   20             20 20
39 Max Elias Schwartz   19             19 19
40 Henning Åström Jönsson 18               18 18
41 Casper Andersson   14             14 14
42 Allie Svensson 14               14 14
43 Alex Karlsson       14         14 14
44 Ella Ericsson       13         13 13
45 Allie Bengtsson   9             9 9
46 Aaron Rossander   9             9 9
47 Ester Gardestrand Bengtsson   7             7 7
Skribent: Henrik Bengtsson
E-post: This is a mailto link

Engelsons

 

Falkenberg Energi

 

SK Bygg

 

Team Sportia

 

Falkenbergs Sparbank

 

Ekängen

 

Essity

 

Sköld Forsberg

 

Ledel

Postadress:
Falkenbergs OK - Orientering
Christer Nelsén, Thomas Thorilds väg 6
31140 Falkenberg

Besöksadress:
Slättenvägen 6
31140 Falkenberg

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link