Hoppa till sidans innehåll

PM och startlista: Knockout-sprint

30 JUN 2021 22:52
  • Uppdaterad: 30 JUN 2021 22:52

Så här fungerar det:
Det är fyra kvartsfinaler med 7-8 löpare i varje.
Från varje kvartsfinalsheat går 4 löpare vidare till semifinalen.
De löpare som inte kvalificerar sig till semifinalen springer i en av ”tröstsemifinalerna”.
Från semifinalen går de 4 bästa i varje heat vidare till finalen.
De 4 bästa från tröstsemifinalerna går vidare till tröstfinalen.

Tidshandikapp:
För att få tävlingen lite jämnare får deltagarna tidhandikapp. De löpare som bedöms vara lite snabbare får därmed starta lite efter de som inte bedöms vara lika snabba.
Först i mål vinner...


Banorna:
Banorna är cirka 1,2km och är gafflade, men bedöms vara i stort sett lika snabba.
Blått streckat på kartan = Förbjudet område
Kontrollerna sitter väldigt tätt.
KOLLA KODSIFFRORNA!

Karta:
Kartskala 1:3000
Sprintnorm (sprintregler gäller)

Start:
Avstånd: Max 30 meter

SportIdent:
Töm SI-brickan mellan varje heat.
Startstämpla i startfållan innan du startar (det behöver inte vara i startögonblicket).

Preliminärt tidsprogram:
18:05 Kvartsfinal 1
18:11 Kvartsfinal 2
18:16 Kvartsfinal 3
18:23 Kvartsfinal 4

18:45 Tröstsemifinal 1
18:50 Tröstsemifinal 2
18:55 Semifinal 1
19:00 Semifinal 2

19:15 Tröstfinal
19:20 Final

Motionsbana:
Fri starttid på motionsbanan (det kommer inte att publiceras någon resultatlista på denna banan).

OBS!
Se upp för trafik och ta hänsyn till övriga personer som rör sig i området!

Startlista:

Startgr Löpare
1 Gunilla Carlsson
1 Malin Ljunggren
1 William Johansson
1 Samuel Hansson
1 Håkan Hansson
1 P-A Jakobsson
1 Fredrik Stamfjord
1 Frida Andersson
   
2 Mikael Martinsson
2 David Dahlström
2 Ludvig Hedström
2 Peter Badenfelt
2 Fanny Hansson
2 Sofie Söderblom
2 Martin Johansson
2 Mattias Karlsson
   
3 Jennie Malmgren Ryberg
3 Håkan Winnberg
3 Håkan Andersson
3 Ing-Marie Samuelsson
3 Anders Bengtsson
3 Johan Söderblom
3 Sven-Åke Bengtsson
3 Hans Jensen
   
4 Kjell Bengtsson
4 Linnea Bengtsson
4 Erik Rexfelt
4 Kristian Eriksson
4 Johanna Henriksson
4 Lennart Bengtsson
4 Rasmus Blockgren



Skribent: Henrik Bengtsson
Epost: This is a mailto link

Falkenberg Energi

 

SK Bygg

 

Team Sportia

 

Falkenbergs Sparbank

 

Ekängen

 

Essity

 

Greif

 

JJs Däck

 

Oves Golv

 

Sköld Forsberg

 

Ledel

Postadress:
Falkenbergs OK - Orientering
Christer Nelsén, Thomas Thorilds väg 6
31140 Falkenberg

Besöksadress:
Slättenvägen 6
31140 Falkenberg

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link