Hoppa till sidans innehåll

Etapp och totalresultat Sprintcupen etapp 7

24 JUN 2021 22:03
Årets sprintcup är avslutad. Frida, Rasmus och Albin tog hem totalsegrarna.
  • Skapad: 24 JUN 2021 22:03

Här finns resultatet från den sjunde etappen:
https://eventor.orientering.se/Events/ResultList?eventId=35928&groupBy=EventClass

Totalresultat:

Dam:

Placering Namn Etapp 1 Etapp 2 Etapp 3 Etapp 4 Etapp 5 Etapp 6 Etapp 7 Totalt
1 Frida Andersson 24 24 25 24 24 21 24 145
2 Sofie Söderblom 25   24 22 21 25 23 140
3 Johanna Henriksson   25 22 21 23 24 22 137
4 Fanny Hansson 23 20 20 23 22 22 21 131
5 Elin Carlsson 21 22 16 17   18 17 111
6 Ing-Marie Samuelsson 18 21 15 15 17 16 16 103
7 Åsa Söderblom     18 18 19 20 20 95
8 Gunilla Carlsson 19 19 13 14   14 14 93
9 Eline Ericsson 20 18 23   20     81
10 Malin Ljunggren   8   19 18 17 19 81
11 Louise Borg       25   23 25 73
12 Maria Bernandersson 12 10 12 16 11 11   72
13 Katharina Myrén 16 15 7 7 12 10 10 70
14 Linnea Bengtsson     11 20   19 18 68
15 Katarina Andersson 15 13 5 11 14   8 66
16 Mira Wallin   14 19   15 13   61
16 Gunilla Martinsson 22   17 10     12 61
18 Helena Hagström   23 21     16   60
19 Sabina Mårtensson   17 8 8   12 13 58
20 Hilda Ericsson   16 14 12 13     55
21 Ingela Nelsén   11 6 9 16 6   48
22 Gunilla Wallin Bengtsson 13 5 9 5   5 6 43
23 Sandra Wallin   12 10 13       35
24 Kristina Tellqvist   9 3 4   7 7 30
25 Christina Henriksson     4 6 10   9 29
26 Emma Beskow         25     25
27 Anna Hagström 14 7           21
27 Christina Malmqvist 11 6 1 3       21
29 Jennie Malmgren Ryberg 17             17
30 Frida Strömgård             15 15
31 Margareta Johansson             11 11
32 Ingvor Johansson           9   9
33 Marianne Thorsson           8   8
34 Jenny Severinsson     2         2

Herr:

Placering Namn Etapp 1 Etapp 2 Etapp 3 Etapp 4 Etapp 5 Etapp 6 Etapp 7 Totalt
1 Rasmus Blockgren 25 25 23 24 24 25 25 148
2 Hans Jensen 24 24 24 25 23 24 24 145
3 Mattias Karlsson 21 22 22 23 25   23 136
4 Martin Johansson 22 23 19 22   21 21 128
5 Magnus Wallin 18 21 12 19 18 22 18 116
6 Claes Andersson 19 20 18 21   17 19 114
7 Johan Söderblom 13 17 14   22 23 17 106
8 P-A Jakobsson 17 14 16 16 16 16 20 101
8 Benny Wallin   13 17 20 20 15 16 101
10 Sven-Åke Bengtsson 23   20 15   20 22 100
11 Fredrik Stamfjord 14 18 15 18 14 14 15 94
12 Peter Badenfelt 12   13 14 15 11 9 74
13 Håkan Hansson 15     17 21 12   65
14 Martin Ericsson 11 19 6 11 17     64
15 Lennart Bengtsson 20   21     18 1 60
16 David Dahlström   12 5 10   13 6 46
17 Ludvig Hedström 10 10 10 12     1 43
17 Henning Gustavsson       8 6 19 10 43
19 Ronnie Andersson 16 16   9       41
20 Ola Söderblom     9 7 5 7 12 40
21 Kristian Eriksson   15     10   8 33
22 William Johansson   7 7 6 2 3 3 28
22 Mikael Martinsson 8       13   7 28
24 Samuel Dahlberg     8   19     27
25 David Lundevi       13     13 26
26 Henrik Bengtsson     25         25
27 Anders Bengtsson 9   11   4     24
28 Kjell Bengtsson     4   7 4 4 19
28 Johan Eliasson   11 3       5 19
30 Sören Andersson   5 1 2   9 1 18
30 Erik Rexfelt 7       9   2 18
32 Glenn Andersson   4 1   11     16
32 Kaj Johansson 5 5 2 1 1 2 1 16
32 Håkan Winnberg   2 1 3 8 1 1 16
35 Håkan Andersson 6   1 5 1 1 1 15
36 Sebastian Sanell             14 14
37 Sven-Erik Dahlberg         12     12
38 Melker Olausson 4 1 1 4 1 1 1 12
39 Niklas Persson             11 11
40 Peter Palm           10   10
41 Peter Hagström   9           9
42 Jacob Sjögren   8           8
42 Rune Eliasson   6 1 1       8
42 Samuel Hansson         3 5   8
42 David Lindström           8   8
46 Björn Rexfelt           6 1 7
47 Tor Johansson   3   1     1 5
48 Greger Jokiaho 3   1         4
49 Joakim Stensson     1     1 1 3
50 Zakarias Hansson   1           1

Ungdom:

Placering Namn Etapp 1 Etapp 2 Etapp 3 Etapp 4 Etapp 5 Etapp 6 Etapp 7 Totalt
1 Albin Stamfjord 24   25 24 25 25 25 148
2 Alfred Bernandersson 20 23   22 21 18 24 128
3 Vidar Wallin 22   21 21 18 19 22 123
4 Hugo Hasselqvist 25   24 25 24 24   122
5 Erik Wallin   25 19 18 20 17 20 119
6 Vilda Werme 21   17 19 19 16   92
7 Emma Andersson   24 20 20 22     86
8 Ella Hertz-Jensen     23 23 23     69
9 Alva Johansson     22     20 21 63
10 Olivia Lindgren 23             23
10 Edvard Wistedt           23   23
10 Malte Palm           23   23
10 Amanda Persson             23 23
14 Nils Wistedt           21   21
15 Alicia Hernman     18         18
Skribent: Henrik Bengtsson
Epost: This is a mailto link

Falkenberg Energi

 

SK Bygg

 

Team Sportia

 

Falkenbergs Sparbank

 

Ekängen

 

Essity

 

Greif

 

JJs Däck

 

Oves Golv

 

Sköld Forsberg

 

Ledel

Postadress:
Falkenbergs OK - Orientering
Christer Nelsén, Thomas Thorilds väg 6
31140 Falkenberg

Besöksadress:
Slättenvägen 6
31140 Falkenberg

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link